Lexikon
REACH kifejezés, egy teljes vizsgálati jelentés célkitűzéseinek, módszereinek, eredményeinek és következtetéseinek részletes összefoglalása, amely elegendő információt nyújt a vizsgálat független értékeléséhez, és minimálisra csökkenti a teljes vizsgálati jelentés tanulmányozásának szükségességét. Forrás: REACH 3. cikk (28)
az Európai Unió 1967. óta fejleszti a vegyi anyagok szabályozására vonatkozó rendszerét. Az első irányelv 1967-ben született a veszélyes anyagok osztályozásáról, csomagolásáról és címkézéséről. A legújabbat, a REACH rendeletet, mely a vegyi anyagok és készítmények regisztrálását, értékelését, engedélyezését és korlátozását szabályozza, 2006-ban fogadták el. A REACH nem egy egyszerű irányelv, hanem egységes európai rendelet, mely a vegyi anyagok és termékek szabad piaci áramlása mellett garantálja az ember és a környezet egészségének védelmét.
A vegyi anyagokra és termékekre vonatkozó EU irányelvek, állásfoglalások és rendeletek összefoglaló listáját és a magyar nyelvű dokumnetumokhoz vezető linkeket az alábbiakban találja meg, célszerűen csoportosítva!
- VESZÉLYES ANYAGOK ÉS KÉSZÍTMÉNYEKRE VONATKOZÓ JOGI ANYAGOK
- Rendelet a vegyi anyagok menedzsmentjéről, vagyis regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH), valamint az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) létrehozásáról, 1907/2006/EK
- Anyagok és keverékek osztályozása, címkézése és csomagolása, 1272/2008/EK
- Veszélyes anyagok osztályozása, csomagolása és címkézése, 67/548/EGK
- Veszélyes készítmények osztályozása, csomagolása és címkézése, 1999/45/EK
- A nemzetközi forgalomban lévő egyes veszélyes anyagok és növényvédőszerek előzetes tájékoztatáson alapuló jóváhagyása (a rotterdami egyzmény megkötése az Európai Közösség által), 2006/730/EK
- Mosó és tisztítószerek
- Hormonrendszert károsító anyagok (angolul), COM/99/0706 és COM/2001/0262
- A higanyra vonatkozó EU stratégia
- Fémhigany kiviteli tilalma és biztonságos tárolása
- NÖVÉNYVÉDÕSZEREK
- MÛTRÁGYÁK
- A KOCKÁZATOK ELLENÕRZÉSE ÉS CSÖKKENTÉSE
- Veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek, haváriák kockázatának csökkentése
- Harc a bioterrorizmus ellen (csak angolul)
- GLP: helyes laboratóriumi gyakorlat a vegyi anyagok tesztelése során
- GLP: helyes laboratóriumi gyakorlat: a vegyi anyagokkal végzett laboratóriumi vizsgálatok felügyelete és verifikációja (ellenőrzése)
- Vegyi anyagoknak kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelme
- SZENNYEZÕANYAGOK ÉS HULLADÉKOK MENEDZSMENTJE
- Nagy távolságra jutó, országhatárokon átterjedő légszennyezettségről szóló egyezmény megkötése
- POP-ok (perzisztens, vagyis a környezetben hosszú időn át megmaradó szerves szennyezőanyagok) termelésének, környezetbe kibocsátásának és használatának beszüntetése illetve minimálisra csökkentése
- Veszélyes hulladékok ellenőrzött menedzsmentje (2010 végéig)
- Baseli Egyezmény
- Úniós stratégia a dioxinokra, a furánokra és a PCB-kre (poliklórozott bifenilek) (csak angolul)
- A PCB-k (poliklórozott bifenilek) és PCT-k (poliklórozott terpenilek) ártalmatlanítása
a REACH rendelet értelmében vegyi anyagokra alkalmazandó fizikai-kémiai vizsgálati módszereket a BIZOTTSÁG 440/2008/EK RENDELETE (2008. május 30.) az alábbiak szerint határozza meg:
(1) Az 1907/2006/EK rendelet értelmében közösségi szinten vizsgálati módszereket kell elfogadni olyan vizsgálatokat illetően, amelyek szükségesek az egyes anyagok lényegi tulajdonságaira vonatkozó információk megszerzéséhez.
(2) A veszélyes anyagok osztályozására, csomagolására és címkézésére vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről szóló 67/548/EGK tanácsi irányelv V. melléklete megállapította az anyagok és készítmények fizikai és kémiai tulajdonságainak, toxicitásának, valamint ökotoxicitásának meghatározására szolgáló módszereket. A 2006/121/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 2008. január 1-jei hatállyal törölte a 67/548/EGK rendelet V. mellékletét.
(3) A 67/548/EGK rendelet V. mellékletében szereplő vizsgálati módszereket bele kell foglalni ebbe a rendeletbe.
(4) E rendelet nem zárja ki más vizsgálati módszerek használatát, feltéve hogy alkalmazásuk összhangban van az 1907/2006/EK rendelet 13. cikkének (3) bekezdésével
(5) A vizsgálati eljárások során az állatok helyettesítésére, illetve a felhasználásuk csökkentésére és finomítására vonatkozóelveket teljes mértékben figyelembe kell venni a vizsgálati módszerek kidolgozásakor, különösen akkor, ha az állatkísérletek kiváltására, számának csökkentésére vagy finomítására alkalmas, hitelesített módszerek rendelkezésre állnak.
(6) E rendelet rendelkezései összhangban vannak az 1907/ 2006/EK rendelet 133. cikkével létrehozott bizottság véleményével.
1. cikk: Az 1907/2006/EK rendelet céljából alkalmazandó vizsgálati módszereket e rendelet melléklete állapítja meg.
2. cikk: A Bizottság szükség esetén felülvizsgálja az e rendeletben foglalt vizsgálati módszereket a gerinces állatokon végzett kísérletek helyettesítése, számának csökkentése és finomítása érdekében.
3. cikk: A 67/548/EGK irányelv V. mellékletére történő hivatkozásokat az e rendeletre való hivatkozásként kell értelmezni.
4. cikk: Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő napon lép hatályba. Rendelkezéseit 2008. június 1-jétől kell alkalmazni.
A REACH ÁLTAL ELÕÍRT FIZIKAI-KÉMIAI VIZSGÁLATI MÓDSZEREK VEGYI ANYAGOKRAA.1. Olvadáspont/fagyáspont
A.2. Forráspont
A.3. Relatív sűrűség
A.4. Gőznyomás
A.5. Felületi feszültség
A.6. Oldhatóság vízben
A.8. Megoszlási hányados
A.9. Lobbanáspont
A.10. Tűzveszélyesség (szilárd anyagok)
A.11. Tűzveszélyesség (gázok)
A.12. Tűzveszélyesség (érintkezés vízzel)
A.13. Szilárd anyagok és folyadékok öngyulladási képessége
A.14. Robbanási tulajdonságok
A.15. Öngyulladási hőmérséklet (folyadékok és gázok)
A.16. Szilárd anyagok relatív öngyulladási hőmérséklete
A.17. Oxidáló tulajdonságok (szilárd anyagok)
A.18. A polimerek számátlag szerinti molekulatömege és molekulatömeg-eloszlása
A.19. Polimerek kis molekulatömeg-tartalma
A.20. Polimerek oldódás/extrakció viselkedése vízben
A.21. Oxidáló tulajdonságok (folyadékok)
anyagok előállítása vagy kitermelése természetes állapotban. Forrás: REACH 3. cikk (8)
harmonizált az osztályozás, ha közösségi szinten elfogadott, és a 67/548/EGK irányelv I. mellékletében szerepel. Bármely európai tagállam javasolhatja egy anyag harmonizált osztályozását és címkézését egy REACH XV. melléklet szerinti dokumentáció benyújtásával.
a háztartásokban használt vegyipari termékekre alkalmazott gyűjtőfogalom. Felhasználásuk szerint lehetnek mosó- és mosogatószerek, tisztítószerek ragasztók, autóápolási cikkek stb. A mosó- és tisztítóhatást a felületaktív anyagok, a detergensek biztosítják. A felhasználási célnak megfelelően tartalmaznak még savakat, lúgokat, szerves oldószereket, ásványi őrleményeket stb. Kémiai szempontból vegyes összetételű vegyi anyag csoport. hatásukat tekintve a szerek között sok az irritáló, ill. maró hatású anyag. A nagy foszfáttartalmú mosószerek felszíni vizekbe kerülve eutrofizációt okoznak. A háztartási vegyi anyagok környezeti kockázata nagy, annak ellenére, hogy veszélyességük kicsi, legfeljebb közepes. A nagy környezeti kockázat a háztartási vegyi anyagok teljeséletciklus felmérése során válik világossá és mennyiségileg jellemezhetővé. A háztartási vegyi anyagok gyártásából adódó kibocsátás kicsi, vagy csökkenthető modern gyártástechnológia, de felhasználásuk során és hulladékként nagy kibocsátással kell számolnunk, nagy a felhasznált mennyiség is, tehát a környezetbe kikerülő összmennyiség nagy, ráadásul diffúz és kontrollálatlan, emiatt mind az ökoszisztémát, mind az emberi egészséget veszélyeztetik
a hormonrendszert károsító anyagok természetes anyagok vagy xenobiotikumok lehetnek, melyek a természetes hormonokkal kölcsönhatésba lépnek vagy szimulálják azok hatását. Képesek bekapcsolni, kikapcsolni vagy módosítani a hormonok által produkált biokémiai jeleket, elfoglalják a természetes hormonreceptorokat és a természetes hormonokhoz képet nagyobb, kisebb vagy más jelet adnak a hormon által irányított szervnek, szövetnek. A hormonrendszert károsító vegyi anyagok szerepet játszhatnak a rák, például a mellrák és a hererák kialakulásában. Környezetben kialakuló koncentrációjuk jóval alatta avan a krónikus hatásokat mutató koncentrációknak, nem mérhetőek a hagyományos dózis-hatáson alapuló toxikológiai módszerekkel és ritkán jellemezhetőek a dózis-hatás vagy koncentráció-hatás görbékkel.
a környezetre veszélyes vegyi anyagok közül említést érdemelnek a diffúzan jelentkező gázhalmazállapotú légszennyezőanyagok, melyek a globális környezeti problémák okozójaként kerültek a veszélyes anyagok prioritási listáira: S-oxidok, N-oxidok, ózon, CO és a fluoridok.
Egy másik anyagcsoport a toxikus fémek heterogén csoportja. Ezeket gyakran nehézfémek gyűjtőnéven is emlegetik, annak ellenére, hogy nem mind nehézfém (sűrűségük szerint), amelyik toxikus. A leggyakrabban előforduló és veszélyességük miatt vizsgált fémek az As, Cd, Cu, Co, Cr, Hg, Ni, Pb, Zn. Az illékony higanyon kívül a többi toxikus fém főleg az üledékekben és a talajokban, kötött formában fordulnak elő, ahonnan fizikai-kémiai tulajdonságaik és a környezeti paraméterek által közösen meghatározott mozgékonyságuk függvényében kerülnek át a vizes fázisba, a felszíni vízbe, a pórusvízbe vagy a talajvízbe és más felszín alatti vizekbe.
A környezetünket szennyező vegyi anyagok harmadik nagy csoportját képezik a szerves szennyezőanyagok. Leggyakoribb vegyületcsoportok a peszticidek, a kőolajszármazékok, policiklikus aromás szénhidrogének (PAH), ipari vegyi anyagok, mint oldószerek, detergensek, halogénezett alifás vegyületek, halogénezett benzolok, fenolok és fenolszármazékok, poliklórozott bifenilek (PCB), stb.
67/548/EEC rendelet a veszélyes vegyi anyagok biztonságos használata érdekében egyszerű mondatokban megfogalmazott tanácsokat, utasításokat ad a használóknak .a vegyi anyagok csomagolásán. Ezek az un. S-mondatok.
Egyszerű S-mondatok
S1 Elzárva tartandó.
S2 Gyermekek kezébe nem kerülhet.
S3 Hűvös helyen tartandó.
S4 Lakóterülettől távol tartandó.
S5 … alatt tartandó (a folyadékot a gyártó határozza meg).
S6 … alatt tartandó (az inert gázt a gyártó határozza meg).
S7 Az edényzet légmentesen lezárva tartandó.
S8 Az edényzet szárazon tartandó.
S9 Az edényzet jól szellőző helyen tartandó.
S12 A tartályt nem szabad légmentesen lezárni.
S13 Élelmiszertől, italtól és takarmánytól távol tartandó.
S14 …-tól/-től távol tartandó [az összeférhetetlen anyago(ka)t a gyártó határozza meg].
S15 Hőhatástól távol tartandó.
S16 Gyújtóforrástól távol tartandó – Tilos a dohányzás.
S17 Éghető anyagoktól távol tartandó.
S18 Az edényzetet óvatosan kell kezelni és kinyitni.
S20 Használat közben enni, inni nem szabad.
S21 Használat közben tilos a dohányzás.
S22 Az anyag porát nem szabad belélegezni.
S23 A keletkező gázt/füstöt/gőzt/permetet nem szabad belélegezni (a gyártó határozza meg).
S24 A bőrrel való érintkezés kerülendő.
S25 Kerülni kell a szembejutást.
S26 Ha szembe jut, bő vízzel azonnal ki kell mosni és orvoshoz kell fordulni.
S27 A szennyezett ruhát azonnal le kell vetni/venni.
S28 Ha az anyag a bőrre kerül, …-val/vel bőven azonnal le kell mosni (az anyagot a gyártó határozza meg).
S29 Csatornába engedni nem szabad.
S30 Soha nem szabad vízzel keverni.
S33 A sztatikus feltöltődés ellen védekezni kell.
S35 Az anyagot és az edényzetét megfelelő módon ártalmatlanítani kell.
S36 Megfelelő védőruházatot kell viselni.
S37 Megfelelő védőkesztyűt kell viselni.
S38 Ha a szellőzés elégtelen, megfelelő légzőkészüléket kell használni.
S39 Szem-/arcvédőt kell viselni.
S40 A padlót és a beszennyeződött tárgyakat …-val/-vel kell tisztítani (az anyagot a gyártó határozza meg).
S41 Robbanás vagy tűz esetén a keletkező gázokat nem szabad belélegezni.
S42 Füst-/permetképződés esetén megfelelő légzésvédőt kell viselni (típusát a gyártó adja meg).
S43 Tűz esetén …-val/-vel oltandó (az anyagot a gyártó határozza meg). Ha a víz használata fokozza a veszélyt, "Víz használata tilos" mondatot is hozzá kell tenni.
S45 Baleset vagy rosszullét esetén azonnal orvost kell hívni. Ha lehetséges, a címkét meg kell mutatni.
S46 Lenyelése esetén azonnal orvoshoz kell fordulni, az edényt/csomagolóburkolatot és a címkét az orvosnak meg kell mutatni.
S47 …°C feletti hőmérsékleten nem tárolható (a gyártó határozza meg).
S48 …-val/-vel nedvesen tartandó (az anyagot a gyártó határozza meg).
S49 Csak az eredeti edényzetben tárolható.
S50 …val/-vel nem keverhető (az anyagot a gyártó határozza meg).
S51 Csak jól szellőztetett helyen használható.
S52 Nagy felületű, tartózkodásra alkalmas helyiségekben nem használható.
S53 Kerülni kell az expozíciót, – használatához külön utasítás szükséges.
S56 Az anyagot és edényzetét veszélyes-, vagy speciális hulladék gyűjtőhelyre kell vinni.
S57 A környezetszennyezés elkerülésére megfelelő edényzetet kell használni.
S59 A hulladékanyag visszanyeréséhez/újrahasznosításához a gyártótól/forgalmazótól kell tájékoztatást kérni.
S60 Az anyagot és/vagy edényzetét veszélyes hulladékként kell ártalmatlanítani.
S61 Kerülni kell az anyag környezetbe jutását. Speciális adatokat kell kérni. (Biztonsági adatlap.)
S62 Lenyelés esetén hánytatni tilos: azonnal orvoshoz kell fordulni és megmutatni az edényzetet vagy a címkét.
S63 Belégzés miatt bekövetkező baleset esetén a sérültet friss levegőre kell vinni és biztosítani számára a nyugalmat.
S64 Lenyelés esetén a szájat vízzel öblítjük ki (csak abban az esetben ha a sérült nem eszméletlen).
Összetett S mondatok
S1/2 Elzárva és gyermekek számára hozzáférhetetlen helyen tartandó.
S3/14 Hűvös helyen, …-tól/-től távol tartandó [az összeférhetetlen anyag(oka)t a gyártó határozza meg].
S3/7 Az edényzet jól lezárva, hűvös helyen tartandó.
S3/7/9 – (Törölve)
S3/9 – (Törölve)
S3/9/14 Hűvös, jól szellőző helyen, …-tól/-től távol tartandó [az összeférhetetlen anyag(oka)t a gyártó határozza meg].
S3/9/14/49 Hűvös, jól szellőző helyen, …-tól/-től távol, csak az eredeti edényzetben tárolható [az összeférhetetlen anyag(oka)t a gyártó határozza meg].
S3/9/49 Hűvös, jól szellőző helyen, csak az eredeti edényben tárolható.
S7/47 Az edényzet légmentesen lezárva …°C hőmérsékletet nem meghaladó helyen tárolható (a hőmérsékletet a gyártó határozza meg).
S7/8 Az edényzet légmentesen lezárva, szárazon tartandó.
S7/9 Az edényzet légmentesen lezárva és jól szellőző helyen tartandó.
S20/21 A használat közben enni, inni és dohányozni nem szabad.
S24/25 Kerülni kell a bőrrel való érintkezést és a szembejutást.
S27/28 Ha az anyag a bőrre jut, a szennyezett ruhát rögtön le kell vetni és a bőrt kellő mennyiségű …- val/-vel azonnal le kell mosni (az anyagot a gyártó határozza meg).
S29/35 Csatornába engedni nem szabad. Az anyagot és edényzetét megfelelő módon ártalmatlanítani kell.
S29/56 Csatornába engedni nem szabad, az anyagot és az edényzetét a veszélyes- vagy speciális hulladék gyűjtőhelyre kell vinni.
S36/37 Megfelelő védőruházatot és védőkesztyűt kell viselni.
S36/37/39 Megfelelő védőruházatot, védőkesztyűt és szem-/arcvédőt kell viselni.
S36/39 Megfelelő védőruházatot és szem-/arcvédőt kell viselni.
S37/39 Megfelelő védőkesztyűt és arc-/szemvédőt kell viselni.
S47/49 …°C hőmérsékleten, csak az eredeti edényzetben tárolható (a hőmérsékletet a gyártó határozza meg).
a 79/831/EEC rendelet VII. és VIII. melléklete megadja azokat a mószereket, melyek a vegyi anyagok fizikai-kémiai jellemzőinek megahatározására elfogadott, egységes európai módszerek. A módszerekre kattintva a szabvány módszerek angol nyelvű szövegét éri el.
1 olvadás/fagyáspont
2 forráspont
3 sűrűség
4 gőznyomás
5 felületi feszültség
6 vízoldhatóság
8 oktanol−víz megoszlási hányados
9 lobbanáspont
10 gyúlékonyság, szilárd anyagoké
11 gyúlékonyság, gázoké
12 gyúlékonyság, vízzel érintkezve
13 pirifor folyadékok és szilárd anyagok
14 robbanékonyság
15 öngyulladási hőmérséklet mérése folyadékokra és gázokra
16 relatív öngyulladási hőmérséklet meghatározása szilárd anyagokra
17 oxidáló képesség, szilárd anyagokra
18 átlagos moltömeg és móltömeg-eloszlás, polimerek esetén
19 polimerek kismolsúlyú anyag tartalma
20 polimerek oldó és ectraháló hatása vízben
21 oxidáló képesség, folyadékoké
vegyi anyagok használatát megkülönböztetjük a vegyi anyagok életciklusának többi elemétől (gyártás, hulladékba kerülés), az általában nagy kockázat miatt. A vegyi anyagok használatából eredő kockázatot egy általános kockázati modellel (expozíciós szcenárió) jellemezhetjük, mely tartalmazza a környezetbe kerülés és az emberrel vagy az ökoszisztémával való érintkezés lehetőségeit.
Ugyanazon vegyi anyag, pl. nátriumhipoklorid, lúgos tisztitószerek, oldószerek, növényvédőszerek, festékek, stb. ipari vagy mezőgazdasági professzionális (a) és háztartási (b) használata eltérő expozíciós szcenáriót jelent.
a.) Az ipari vagy mezőgazdasági üzemben szakképzett munkások védőfelszerelésben, szigorú szabályok és előírások szerint, ellenőrzés mellett dolgoznak, ennek ellenére természetükből adódóan a különféle ipari használatok is eltérnek egymástól a kockázat mértékében.
b.) Egy háztartásban védőfelszerelés nélkül, előírás nélkül, bármelyik családtag használhatja ezeket a vegyi anyagokat és a gyerekek is hozzáférhetnek.
Az európai vegyi anyag szabályozás a használatból eredő kockázatok jellemzésére bevezette a használati kategóriákat (use categories), melyekhez az európai adatok alapján becsült kibocsátások tartoznak (EU-TGD). Megelőző intézkedés a vegyi anyagok használatát is figyelembe vevő kockázat alapján történő kategorizásálás és megfelelő figyelmeztető cimkével való ellátás egységes bevezetése Európában és az egész világon egy összehangolt rendszer szerint (GHS). Lásd még vegyi anyagok osztályozása és cimkézése.
vegyi anyagok hatásának megértéséhez érdemes a folyamatot három további lényeges lépésre bontani.
1. A vegyi anyag környezetbe kerülése után kölcsönhatásba lép a környezettel. Terjed, megoszlik a különböző fázisok között, átalakul, degradálódik, stb. Ezek a folyama-tok határozzák meg a vegyi anyag környezeti koncentrációját, azt, amely eléri a biota tagjait és hat rájuk.
2. A vegyi anyag kölcsönhatásba lép az élőlény egy molekuláris szinten értelmezett aktív helyével. A hatás molekuláris szinten lehet egy élőlény életfontosságú szerkezeti eleme vagy valamely fontos szereppel bíró molekulája, pl. enzimfehérje, nukleinsav vagy membránreceptor.
3. A molekuláris szintű kölcsönhatás eredményeképpen a hatás magasabb szintekre is áttevődik és megjelenik például biokémiai vagy fiziológiai szinten, a viselkedés szintjén, a populáció, a közösség vagy az egész ökoszisztéma szintjén.
A vegyi anyag sorsát a környezetben alapvetően befolyásolja kémiai szerkezete. Például az illékonyság, a vízoldhatóság, a polaritás, az abszorbeálódó képesség, a hidrolízisre vagy az oxidációra való hajlam, az UV sugárzással szembeni érzékenység stb. megszabják azt, hogy a vegyi anyag mely környezeti elem melyik fázisába kerül, milyen lesz a kémiai formája és milyen hosszú az élettartama.
Gyakori, hogy a xenobiotikum térbeli szerkezete, mérete és alakja egyezik valamely természetes anyagéval, emiatt bekerülhet a szennyezett területen élő ökoszisztéma tagjainak normál anyagcseréje által az elemkörforgásba. Ennek eredménye maga a toxikus hatás is, amikor a szennyezőanyag receptorokhoz, aktív helyekhez kötődve károsítja, tönkreteszi az organizmus anyagcseréjét. Szerencsés esetben olyan biológiai átalakulásokon megy keresztül, melyek során hatástalan anyaggá transzformálódik, biodegradálódik vagy teljesen mineralizálódik, elveszítve toxikus hatását.
A biológiai átalakulás szerves szennyezőanyagok esetén az adott környezet tulajdonságaitól függően sokféle úton mehet végbe. A biodegradáció energiatermelés közben CO2 és víz keletkezését jelenti, a bioakkumuláció főleg a lipofil szerves anyagoknál jelentős. A lipofilitást és a bioakkumulációra való hajlamot a szerves anyagok oktanol–víz megoszlási hányadosával (Kow) jellemezhetjük. A biotranszformáció biológiai átalakítást jelent. A szerves szennyezőanyag biológiai átalakítása mind csökkent, mind megnövekedett toxicitású terméket eredményezhet.
A hatás helye (receptor) és a hatás módja, vagyis a vegyi anyag és az organizmus közötti molekuláris szintű kölcsönhatás meghatározó fontosságú. A receptor lehet nukleinsav, egy membrán vagy idegvégződés specifikus fehérjéje és lehet egyáltalán nem specifikus molekula, mint a narkotikumok, melyek általában hatnak a membránokra, megváltoztatva áteresztőképességüket vagy egyéb tulajdonságukat, ezáltal pedig normális funkciójukat.
A molekuláris szintű kölcsönhatás következménye magasabb szinteken, tehát az organizmus, a populáció, a közösség vagy a teljes ökoszisztéma szintjén megjelenő válaszok bármelyikét értelmezhetjük az ökotoxikológiai teszt mérendő paramétereként.
a REACH értelmezésében az anyagok kategóriáin a fizikai, kémiai, toxikológiai és/vagy ökotoxikológiai tulajdonságaikban valószínűleg hasonló, vagy a szerkezeti hasonlóságuk következtében szabályos mintát követő anyagok csoportjait értjük. Ezek a hasonlóságok a következőkön alapulhatnak:
1. közös funkciós csoport(ok) (pl: aldehid, epoxid, észter, jellegzetes fémion)
2. közös összetevő, vagy kémiai osztály, hasonló szénatomszám-tartomány. Ez gyakran az összetett anyagok esetében fordul elő, amik leginkább az "ismeretlen szerkezetű vagy változó összetételű, összetett reakcióban keletkezett vagy biológiai eredetű" (UVBC) anyagokként ismertek.
3. egy kategórián (pl: egy lánc-hosszúsági kategória) belüli növekvő és állandó változás gyakran megfigyelhető a fizikai-kémiai tulajdonságokban pl.: forráspont tartomány.
4. a közös prekurzorok és/vagy bomlástermékek valószínűsége, fizikai vagy biológiai folyamatokon keresztül, melyek felépítésükben hasonló vegyi anyagokat eredményeznek (pl.: a vizsgált -egymáshoz kapcsolódó- vegyi anyagoknak az anyagcsere-folyamatokon keresztüli megközelítése). (Forrás: REACH)
A veszélyes anyagokra vonatkozó 67/548/EEC törvény az alábbi szabványos mondatokkal jellemzi a vegyi anyagok veszélyességét.
Egyszerű R mondatok
R1 Száraz állapotban robbanásveszélyes.
R2 Ütés, súrlódás, tűz vagy más gyújtóforrás robbanást okozhat.
R3 Ütés, súrlódás, tűz vagy egyéb gyújtóforrás rendkívüli mértékben növeli a robbanásveszélyt.
R4 Nagyon érzékeny, robbanásveszélyes fémvegyületeket képez.
R5 Hő hatására robbanhat.
R6 Levegővel érintkezve vagy anélkül is robbanásveszélyes.
R7 Tüzet okozhat.
R8 Éghető anyaggal érintkezve tüzet okozhat.
R9 Éghető anyaggal érintkezve robbanásveszélyes!
R10 Kismértékben tűzveszélyes.
R11 Tűzveszélyes.
R12 Fokozottan tűzveszélyes.
R13 Fokozottan tűzveszélyes cseppfolyósított gáz. (2001.08.06. óta törölve, de régi kártyákon még előfordulhat)
R14 Vízzel hevesen reagál.
R15 Vízzel érintkezve fokozottan tűzveszélyes gázok képződnek.
R16 Oxidáló anyaggal érintkezve robbanásveszélyes.
R17 Levegőn öngyulladó.
R18 A használat során robbanásveszélyes/tűzveszélyes gáz-levegő elegy keletkezhet.
R19 Robbanásveszélyes peroxidokat képezhet.
R20 Belélegezve ártalmas.
R21 Bőrrel érintkezve ártalmas.
R22 Lenyelve ártalmas.
R23 Belélegezve mérgező.
R24 Bőrrel érintkezve mérgező.
R25 Lenyelve mérgező.
R26 Belélegezve nagyon mérgező.
R27 Bőrrel érintkezve nagyon mérgező.
R28 Lenyelve nagyon mérgező.
R29 Vízzel érintkezve mérgező gázok képződnek.
R30 A használat során tűzveszélyessé válik.
R31 Savval érintkezve mérgező gázok képződnek.
R32 Savval érintkezve nagyon mérgező gázok képződnek.
R33 A halmozódó (kumulatív) hatások miatt veszélyes.
R34 Égési sérülést okoz.
R35 Súlyos égési sérülést okoz.
R36 Szemizgató hatású.
R37 Izgatja a légutakat.
R38 Bőrizgató hatású.
R39 Nagyon súlyos és maradandó egészségkárosodást okozhat.
R40 A rákkeltő hatás korlátozott mértékben bizonyított. (Régi jelentése: Lehetséges irreverzibilis hatások)
R41 Súlyos szemkárosodást okozhat.
R42 Belélegezve túlérzékenységet okozhat (szenzibilizáló hatású lehet).
R43 Bőrrel érintkezve túlérzékenységet okozhat (szenzibilizáló hatású lehet).
R44 Zárt térben hő hatására robbanhat.
R45 Rákot okozhat (karcinogén hatású lehet).
R46 Öröklődő genetikai károsodást okozhat (mutagén hatású lehet).
R47 Születési rendellenességet okozhat (2001.08.06. óta törölve)
R48 Hosszú időn át hatva súlyos egészségkárosodást okozhat.
R49 Belélegezve rákot okozhat (karcinogén hatású lehet).
R50 Nagyon mérgező a vízi szervezetekre.
R51 Mérgező a vízi szervezetekre.
R52 Ártalmas a vízi szervezetekre.
R53 A vízi környezetben hosszan tartó károsodást okozhat.
R54 Mérgező a növényvilágra.
R55 Mérgező az állatvilágra.
R56 Mérgező a talaj szervezeteire.
R57 Mérgező a méhekre.
R58 A környezetben hosszan tartó károsodást okozhat.
R59 Veszélyes az ózonrétegre.
R60 A fertilitást (fogamzóképességet vagy nemzőképességet) károsíthatja.
R61 A születendő gyermekre ártalmas lehet.
R62 A fertilitásra (fogamzóképességre vagy nemzőképességre) ártalmas lehet.
R63 A születendő gyermeket károsíthatja.
R64 Szoptatott újszülöttet és csecsemőt károsíthatja.
R65 Lenyelve ártalmas, aspiráció (idegen anyagnak a légutakba beszívása) esetén tüdőkárosodást okozhat.
R66 Ismételt expozíció a bőr kiszáradását vagy megrepedezését okozhatja.
R67 Gőzei álmosságot vagy szédülést okozhatnak.
R68 Maradandó egészségkárosodást okozhat.
Összetett R mondatok
R14/15 Vízzel hevesen reagál és közben fokozottan tűzveszélyes gázok képződnek.
R15/29 Vízzel érintkezve fokozottan tűzveszélyes és mérgező gázok képződnek.
R20/21 Belélegezve és bőrrel érintkezve ártalmas.
R20/21/22 Belélegezve, bőrrel érintkezve és lenyelve ártalmas.
R20/22 Belélegezve és lenyelve ártalmas.
R21/22 Bőrrel érintkezve és lenyelve ártalmas.
R23/24 Belélegezve és bőrrel érintkezve mérgező.
R23/24/25 Belélegezve, bőrrel érintkezve és lenyelve mérgező.
R23/25 Belélegezve és lenyelve mérgező.
R24/25 Bőrrel érintkezve és lenyelve mérgező.
R26/27 Belélegezve és bőrrel érintkezve nagyon mérgező.
R26/27/28 Belélegezve, bőrrel érintkezve és lenyelve nagyon mérgező.
R26/28 Belélegezve és lenyelve nagyon mérgező.
R27/28 Bőrrel érintkezve és lenyelve nagyon mérgező.
R36/37 Szemizgató hatású, izgatja a légutakat.
R36/37/38 Szem- és bőrizgató hatású, izgatja a légutakat.
R36/38 Szem- és bőrizgató hatású.
R37/38 Bőrizgató hatású, izgatja a légutakat.
R39/23 Belélegezve mérgező: nagyon súlyos, maradandó egészség-károsodást okozhat.
R39/23/24 Belélegezve és bőrrel érintkezve mérgező: nagyon súlyos, maradandó egészségkárosodást okozhat.
R39/23/24/25 Belélegezve, bőrrel érintkezve és lenyelve mérgező: nagyon súlyos, maradandó egészségkárosodást okozhat.
R39/23/25 Belélegezve és lenyelve mérgező: nagyon súlyos, maradandó egészségkárosodást okozhat.
R39/24 Bőrrel érintkezve mérgező: nagyon súlyos, maradandó egészség-károsodást okozhat.
R39/24/25 Bőrrel érintkezve és lenyelve mérgező: nagyon súlyos, maradandó egészségkárosodást okozhat.
R39/25 Lenyelve mérgező: nagyon súlyos, maradandó egészségkárosodást okozhat.
R39/26 Belélegezve nagyon mérgező: nagyon súlyos, maradandó egészségkárosodást okozhat.
R39/26/27 Belélegezve és bőrrel érintkezve nagyon mérgező: nagyon súlyos, maradandó egészségkárosodást okozhat.
R39/26/27/28 Belélegezve, bőrrel érintkezve, lenyelve nagyon mérgező: nagyon súlyos, maradandó egészségkárosodást okozhat.
R39/26/28 Belélegezve és lenyelve nagyon mérgező: nagyon súlyos, maradandó egészségkárosodást okozhat.
R39/27 Bőrrel érintkezve nagyon mérgező: nagyon súlyos, maradandó egészségkárosodást okozhat.
R39/27/28 Bőrrel érintkezve és lenyelve nagyon mérgező: nagyon súlyos, maradandó egészségkárosodást okozhat.
R39/28 Lenyelve nagyon mérgező: nagyon súlyos, maradandó egészségkárosodást okozhat.
R40/20 – (2001.08.06. óta törölve)
R40/20/21 – (2001.08.06. óta törölve)
R40/20/21/22 – (2001.08.06. óta törölve)
R40/20/22 – (2001.08.06. óta törölve)
R40/21 – (2001.08.06. óta törölve)
R40/21/22 – (2001.08.06. óta törölve)
R40/22 – (2001.08.06. óta törölve)
R42/43 Belélegezve és bőrrel érintkezve túlérzékenységet okozhat (szenzibilizáció).
R48/20 Hosszabb időn át belélegezve ártalmas: súlyos egészségkárosodást okozhat.
R48/20/21 Hosszabb időn át belélegezve és bőrrel érintkezve ártalmas: súlyos egészségkárosodást okozhat.
R48/20/21/22 Hosszabb időn át belélegezve, bőrön és szájon keresztül a szervezetbe jutva ártalmas: súlyos egészségkárosodást okozhat.
R48/20/22 Hosszabb időn át belélegezve és szájon át a szervezetbe jutva ártalmas: súlyos egészségkárosodást okozhat.
R48/21 Hosszabb időn át bőrrel érintkezve ártalmas: súlyos egészségkárosodást okozhat.
R48/21/22 Hosszabb időn át bőrrel érintkezve és szájon át a szervezetbe jutva ártalmas: súlyos egészségkárosodást okozhat.
R48/22 Szájon keresztül hosszabb időn át a szervezetbe jutva ártalmas: súlyos egészségkárosodást okozhat.
R48/23 Hosszabb időn át belélegezve mérgező: súlyos egészségkárosodást okozhat.
R48/23/24 Hosszabb időn át belélegezve és bőrön keresztül a szervezetbe jutva mérgező: súlyos egészségkárosodást okozhat.
R48/23/24/25 Hosszabb időn át belélegezve, bőrön és szájon keresztül a szervezetbe jutva mérgező: súlyos egészségkárosodást okozhat.
R48/23/25 Hosszabb időn át belélegezve és szájon keresztül a szervezetbe jutva mérgező: súlyos egészségkárosodást okozhat.
R48/24 Hosszabb időn át bőrrel érintkezve mérgező: súlyos egészség-károsodást okozhat.
R48/24/25 Bőrön és szájon keresztül hosszabb időn át a szervezetbe jutva mérgező: súlyos egészségkárosodást okozhat.
R48/25 Szájon keresztül hosszabb időn át a szervezetbe jutva mérgező: súlyos egészségkárosodást okozhat.
R50/53 Nagyon mérgező a vízi szervezetekre, a vízi környezetben hosszan tartó károsodást okozhat.
R51/53 Mérgező a vízi szervezetekre, a vízi környezetben hosszan tartó károsodást okozhat.
R52/53 Ártalmas a vízi szervezetekre, a vízi környezetben hosszan tartó károsodást okozhat.
R68/20 Belélegezve ártalmas: maradandó egészségkárosodást okozhat.
R68/20/21 Belélegezve és bőrrel érintkezve ártalmas: maradandó egészség-károsodást okozhat.
R68/20/21/22 Belélegezve, bőrrel érintkezve, lenyelve ártalmas: maradandó egészségkárosodást okozhat.
R68/20/22 Belélegezve és lenyelve ártalmas: maradandó egészségkárosodást okozhat.
R68/21 Bőrrel érintkezve ártalmas: maradandó egészségkárosodást okozhat.
R68/21/22 Bőrrel érintkezve és lenyelve ártalmas: maradandó egészség-károsodást okozhat.
R68/22 Lenyelve ártalmas: maradandó egészségkárosodást okozhat.
vegyi anyagok és termékek egész életciklusán keresztüli menedzsmentje, a tervezéstől a gyártáson és használaton át egészen a hulladékfázisig, annak érdekében, hogy a lehető legkisebb kockázat mellett a lehető legnagyobb társadalmi haszon legyen belőlük.
a 79/831/EEC rendelet VII. és VIII. melléklete megadja azokat a mószereket, melyek a vegyi anyagok ökotoxicitásának mérésére elfogadott, egységes európai metodikák. A névre kattintva a szabvány módszerek angol nyelvű szövegét éri el.
Általános bevezetés
1 hal, akut toxicitás
2 Daphnia, akut toxicitás
3 algagátlási teszt
4 biodegradáció: gyors ("ready") biodegradálhatóság
4-a oldott szerves szén (DOC) elszíntelenedési teszt
4-b módosított OECD szűrővizsgálat
4-c széndioxid képződési teszt
4-d manométeres légzési teszt (respirométer)
4-e zárt palack teszt
4-f miti teszt
5 degradáció: biokémiai oxigén igény
6 degradáció: kémiai oxigén igény
7 degradáció: abiotikus degradáció: hidrolízis a pH függvényében
8 földigiliszta teszt: mesterséges talajteszt
9 biodegradáció: Zahn−Wellens teszt
10 biodegradáció: eleveniszapos szimulációs teszt
11 biodegradáció: eleveniszapos légzés-gátlási teszt
12 biodegradáció: módosított SCAS-teszt
13 biokoncentráció: átfolyós halteszt
14 hal, növekedési teszt
15 hal, akut toxicitás hal-lárvával
16 méh, akut orális toxicitási teszt
17 méh, akut kontakt toxicitási teszt
18 adszorpció/deszorpció tesztelése statikus egyensúlyi módszerrel
19 adszorpciós koefficiens meghatározása (Koc) talajjal és szennyvíziszappal, HPLC-s módszert alkalmazva
20 Daphnia magna szaporodási teszt
21 talajmikroorganizmusok: nitrogén-formák tesztelése
22 talajmikroorganizmusok: szénformák tesztelése
23 aerob és anaerob átalakítás talajban
24 aerob és anaerob átalakítás víz-üledék rendszerben
a vegyi anyagok osztályozás a REACH-ben az a folyamat, amely során a megadott anyagokat vagy készítményeket besorolják a megadott 15 veszélyességi kategória valamelyikébe a belső tulajdonságaik alapján, összhangban a 67/548-as EEC rendelet részletezett kritériumaival.
Ha az anyagot nem találják veszélyesnek az említett kritériumok szerint, akkor nem osztályozzák. A GHS alapján az anyagok vagy készítmények veszélyességi/kockázati osztályokba lesznek besorolva.
Az osztályozási és besorolási (cimkézési) leltár egy, az Európai Kémiai Ügynökség (ECHA) által kezelt adatbázis, mely az összes anyag osztályozását tartalmazza, amely megjelenik a regisztrációs dossziékban, vagy az osztályozási és besorolási bejelentésekben, beleértve a PPORD bejelentéseket is. A leltár nyilvánosan elérhető információi között szerepel az anyag neve, osztályozása és besorolása, mely a REACH rendelet 119. cikk rendelkezésével van összhangban.
Forrás: REACH, http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:1999:200:0001:0068:EN:PDF
a 79/831/EEC rendelet VII. és VIII. melléklete megadja azokat a mószereket, melyek a vegyi anyagok toxicitásának mérésére elfogadott, egységes európai metodikák. A névre kattintva a szabvány módszerek angol nyelvű szövegét éri el.
1a általános bevezetés
1b akut orális toxicitás − fix dózisú eljárás
1c akut orális toxicitás − toxicitási osztály meghatározása
2 akut toxicitás belégzéssel
3 akut toxicitás bőrkontaktussal
4 akut toxicitás: bőrirritáció, maró hatás
5 akut toxicitás: szeirritáció, maró hatásn
6 szenzitizálás (érzékenyítés) bőrön
7 ismételt dózisú (28 nap) toxicitás (orális)
8 ismételt dózisú (28 nap) toxicitás (belégzés)
9 ismételt dózisú (28 nap) toxicitás (bőrkontaktus)
10 mutagenitás − in vitro emlőskromoszóma-rendellenességi teszt
11 mutagenitás − in vivo emlős csontvelő kromoszóma-rendellenességi teszt
12 mutagenitás − emlős eritrocita mikronukleusz teszt
13/14 mutagenitás − reverz mutációs teszt baktériummal
15 génmutáció − Saccharomyces cerevisae felhasználásával
16 mitotikus recombináció − Saccharomyces cerevisae felhasználásával
17 mutagenitás − in vitro emlőssejt génmutációs teszt
18 DNS-károsodás és javítás − nem ütemezett DNS-szintézis − emlőssejt, in vitro
19 nővér-kromatidák kicserélődése, in vitro bioteszt
20 nemek által irányított recesszív pusztulási teszt Drosophila melanogaster felhasználásával
21 in vitro emlőssejt transzformációs teszt
22 rágcsáló, domináns letális teszt
23 emlős éretlen spermasejt kromoszóma rendelenességének tesztelése
24 egérembrió teszt
25 egér, öröklődő transzlokáció
26 szubkrónikus orális toxicitás, ismétlődő dózisú, 90 napos, rágcsálóval
27 szubkrónikus orális toxicitás, ismétlődő dózisú, 90 napos, nem rágcsálóval
28 szubkrónikus toxicitás bőrkontaktussal, ismétlődő dózisú, 90 napos, rágcsálóval
29 szubkrónikus toxicitás belégzéssel, ismétlődő dózisú, 90 napos, rágcsálóval
30 krónikus toxicitási teszt
31 teratogenitási teszt −rágcsálóval és nem-rágcsálóval
32 rákkeltő hatás (karcinogenitás) tesztelése
33 kombinált krónikus toxicitási és karcinogenitási teszt
34 egy-generációs reprotoxicitási teszt
35 két-generációs reprotoxicitási teszt
36 toxikokinetika
37 késleltetett neurotoxicitás, szerves foszforvegyületekkel történt akut expozíciót követően
38 késleltetett neurotoxicitás, szerves foszforvegyületekkel 28 napon át ismételt dózisú expozíciót követően
39 nem ütemezett DNS-szintézis (UDS) emlős májsejtekkel, in vivo
40 bőrkorrózió (in vitro)
41 fototoxicitás − in vitro 3t3 nru fototoxicitási teszt
42 bőrérzékenyítés (szenzitizálás): helyi nyirokcsomó teszt
43 neurotoxicitási tanulmány rágcsálóval
A veszélyes anyagok osztályba sorolásának alapja a vegyi anyag olyan sajátossága, amelynek alapján a vegyi anyag káros hatást gyakorolhat az emberre vagy az ökoszisztémára, ha azokkal találkozik.
A veszélyességért felelő anyagtulajdonságok:
1. Fizikai-kémiai tulajdonságok
1.1. Robbanékony, robbanásveszélyes
1.2. Égést tápláló, oxidáló
1.3. Fokozottan tűzveszélyes
1.4. Tűzveszélyes
1.5. Kevéssé tűzveszélyes
1.6. Egyéb tényezők
2. Toxikológiai sajátosságok
2.1. Nagyon mérgező
2.2. Mérgező
2.3. Ártalmas
2.4. Maró
2.5. Irritatív
2.6. Túlérzékenységet okozó (allergizáló, szenzibilizáló)
2.7. Specifikus egészségkárosító sajátosságok: szerv vagy szervrendszer specifikus hatások heveny (akut), félheveny (szubakut) vagy idült (krónikus) mérgezésben vagy azt követően, amelyek súlyosak és nem súlyosak, reverzíbilisek vagy irreverzíbilisek lehetnek
2.8. Rákkeltő
2.9. Mutagén
2.10. Reprodukció-károsító (szaporodást károsító vagy reprotoxikus)
2.10.1. fertilitást (nemző- és fogamzóképességet) károsító
2.10.2. utódkárosító
2.10.2.1. teratogén (veleszületett rendellenességeket okozó)
2.10.2.2. embriotoxikus
2.10.3. (utód)generáció-károsító
2.10.4. egyéb reprodukciót károsító hatás, pl. a tejben felgyűlt káros anyagok a szoptatás során
2.11. Egyéb jellemző tulajdonságok
2.11.1. bőrön át felszívódik
2.11.2. akkumulálódik
2.11.3. egyéb (pl. átmeneti vagy tartós hatástalan szöveti raktározás, tárolódás)
3. Ökotoxikológiai, környezetkárosító, környezetszennyező sajátosságok
3.1. Vízi öskoszisztémára gyakorolt rövidtávú káros (akut) hatás
3.2. Vízi ökoszisztémára gyakorolt hosszútávú (krónikus) káros hatás
3.3. Talajökoszisztémára gyakorolt káros hatások, stb.
Méregerősség szerinti osztályozás
Kategória LD50 (orális és dermális) ill. LC50 (belégzés) értékek alapján:
Nagyon mérgező: orális:<25 mg/kg; dermális: <50 mg/kg; belégzés: <0,25 mg/L/4 óra
Mérgező: orális: 25-200 mg/kg; dermális: 50-400 mg/kg; belégzés: 0,25-1 mg/L/4 óra
Ártalmas: orális: >200-2000 mg/kg; dermális: >400-2000 mg/kg; belégzés: >1-5 mg/L/4 óra
Forrás: 44/2000 EüM rendelet - http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0000044.EUM
azok a vegyi anyagok, melyket a Víz Keretirányelv 16. cikk (2) bekezdéssel összhangban a X. mellékletben felsorol. Az ilyen anyagok közé tartoznak a kiemelten veszélyes anyagok, amelyeket a Víz Keretirányelv 16. cikk (3) és (6) bekezdése határoz meg, és amelyekkel kapcsolatban meg kell tenni a 16. cikk (1) és (8) bekezdésével összhangban levő intézkedéseket.
Az elsőbbséget élvező vegyi anyagok listáját a táblázatban találja. Ezek közül a veszélyesnek minmősítttek X jelet kaptak a "Veszélyesség" oszlopban.
Sorszám | CAS-szám | EU-szám | Elsőbbségi vegyi anyag név | Veszélyes |
(1) | 15972-60-8 | 240-110-8 | Alachlor |
|
(2) | 120-12-7 | 204-371-1 | Antracén | X |
(3) | 1912-24-9 | 217-617-8 | Atrazin |
|
(4) | 71-43-2 | 200-753-7 | Benzol |
|
(5) | nincs |
| Brómozott difeniléter | X |
(6) | 7440-43-9 | 231-152-8 | Kadmium és vegyületei |
|
(7) | 85535-84-8 | 287-476-5 | Klórozott alkánok C10-13 | X |
(8) | 470-90-6 | 207-432-0 | Klórfenvinfosz |
|
(9) | 2921-88-2 | 220-864-4 | Klórpirifosz |
|
(10) | 107-06-2 | 203-458-1 | 1,2-diklóretán |
|
(11) | 75-09-2 | 200-838-9 | Diklórmetán |
|
(12) | 117-81-7 | 204-211-0 | Di(2-etilhexil)ftalát (DEHP) |
|
(13) | 330-54-1 | 206-354-4 | Diuron |
|
(14) | 115-29-7 | 204-079-4 | Endoszulfán | X |
| nincs |
| (Alfa-endoszulfán) |
|
(15) | 206-44-0 | 205-912-4 | Fluorantén |
|
(16) | 118-74-1 | 204-273-9 | Hexaklórbenzol | X |
(17) | 87-68-3 | 201-765-5 | Hexaklórbutadién | X |
(18) | 608-73-1 | 210-158-9 | Hexaklórciklohexán | X |
|
|
| (Lindán) |
|
(19) | 34123-59-6 | 251-835-4 | Izoproturon |
|
(20) | 7439-92-1 | 231-100-4 | Ólom és vegyületei |
|
(21) | 7439-97-6 | 231-106-7 | Higany és vegyületei | X |
(22) | 91-20-3 | 202-049-5 | Naftalin |
|
(23) | 7440-02-0 | 231-111-14 | Nikkel és vegyületei |
|
(24) | 25154-52-3 | 246-672-0 | Nonilfenol | X |
(25) | 1806-26-4 | 217-302-5 | Oktilfenol |
|
| nincs |
| (Para-terc-oktilfenol) |
|
(26) | 608-93-5 | 210-172-5 | Pentaklór-benzol | X |
(27) | 87-86-5 | 231-152-8 | Pentaklór-fenol |
|
(28) | nincs |
| Policiklikus aromás szénhidrogének | X |
(29) | 122-34-9 | 204-535-2 | Simazin |
|
(30) | 688-73-3 | 211-704-4 | Tributil-ón vegyületek | X |
| | nincs |
| Tributil-ón kation |
|
(31) | 12002-48-1 | 234-413-4 | Triklórbenzol |
|
(32) | 67-66-3 | 200-663-8 | Triklórmetán (kloroform) |
|
(33) | 1582-09-8 | 216-428-8 | Trifluralin |
|