Lexikon
távoli hálózat (angolul: WAN=Wide Area Network), amelyben a kapcsolódó számítógépek egymástól nagy távolságra vannak. A legnagyobb ilyen hálózat maga az Internet.
vezeték nélküli helyi hálózat (angolul: WLAN=Wireless Local Area Network), vagyis a számítógépek és egyéb eszközök kapcsolata rádióhullámokon keresztül, általában egy access-point (forgalomirányító) doboz közbeiktatásával.
a szennyvíztisztító telep angol rövidítése
a kifejezés angolból ered, jelentése: a világot lefedő háló (angolul: www=World Wide Web), amelynek minden száláról el lehet jutni bármelyik másikra. Avilágháló az interneten működő, egymással úgynevezett hiperlinkekkel összekötött dokumentumok rendszere. A rendszert webböngésző segítségével lehet elérni. Ez a program képes megjeleníteni az egyes dokumentumokat, „weblapokat”. A felhasználó a lapokon található hiperlinkek segítségével további lapokat kérhet le, amelyeken újabb hiperlinkek lehetnek. A rendszer „háló”-jellegét is ez adja; a dokumentumok a háló csomópontjai, míg a hiperlinkek a háló szálai, amelyeken keresztül egy vagy több lépésben tetszőleges csomóponthoz eljuthatunk. Lényege tehát, hogy a hálózatba kapcsolt számítógépen publikálni kívánt dokumentumokat honlapokon helyezünk el, hogy azokat bárki megtekinthesse, aki a világhálóra rákapcsolódik. A honlapokra más, a világhálón fellelhető dokumentumokra (esetleg ugyanazon dokumentum más pontjára) utaló mutatókat, kapcsolódási pontokat (angolul link) helyezünk el. Ezen mutatókat követve megtekinthetjük a jelzett anyagot. Az ilyen kapcsolódási pontokkal ellátott szöveget nevezzük hipertextnek. A világhálón való kalandozást, szörfözést a böngészőprogramok segítik, amelyek a hipertextes mutatókat általában aláhúzással és már színnel jelölik.
világháló, World Wide Web, web, internet
"azt kapod, amit látsz" (angolul: WYSIWYG=What You See Is What You Get) – a számítógépek használata során mára általánosan elterjedt szerkesztési alapelv, amely szerint bármilyen típusú dokumentum monitoron látható formátuma megegyezik azzal a formátummal, amelyen felhasználásra (nyomtatás, böngészőbe töltés stb.) kerül.