Lexikon
a környezetmérnöki tudomány a környezetmérnöki munkát felmérés, tervezés, technológia alkalmazása és a tudományos kutatást ötvözi a környezet levegő, víz és talaj állapotának javítása, illetve megóvása céljából, hogy az emberiség ellátása egészséges levegővel és vízzel megoldható legyen, hogy az ember és más élőlényEK számára elengedhetetleni élőhelyek megmaradjanak, és hogy a szennyezett területek meggyógyuljanak, rendbe jöjjenek.
A környezetmérnöki kutatás és fejlesztés kiterjed a levegő és vízszennyezettségre, a szennyezett területek komplex menedzsmentjére, a talajremediációra, a hulladékkezelés és elhelyezés problémakörére, a humán egészségkockázat csökkentésére, az ökoszisztéma sokféleségének megóvására és a környezetmérnöki jog megalkotására.
A globális környezeti problémák közül a savas esők, az ózonréteg fogyása, a megújuló energiaforrások használata, a vegyi anyagok környezetbe kerülése az aktuális kutatási területek. A regionális és lokális problémák közül a vízellátás és víztisztítás témakörök a mai napig aktuálisak, kutatási szinten vannak a vízgyűjtő szintű megoldások és a különféle vízhasználatok igényeinek figyelembevétele. A szennyvíztisztítás területén is lehet még fejleszteni, a szennyvíz-kezelés és menedzsment gazdaságilag és a biztonság szempontjából egyaránt optimális megoldásai még a legtöbb európai országban váratnak magukra. Még mindig időszerű az eutrofizáció megelőzéséhez szükséges másodlagos és harmadlagos szennyvízkezelés természetközeli technológiai megoldásokkal. A levegőtisztaság-védelem is fejlődő terület, az égetés során történő kibocsátás csökkentésére egyre hatékonyabb kezelőberendezések és technológiák kellenek, a levegőbe kibocsátott szennyezőanyagok terjedésének valósághű modellezése is sokat javítana levegő minőségén. Rohamosan fejlődő terület a szennyezett területek menedzsmentje és remediációja, a kockázatfelmérés, a szilárd hulladék-menedzsment, a veszélyes hulladék menedzsment, a környezetegészségügy és biztonság, a természetes erőforrások menedzsmentje.
A szennyezett területek felmérése, kockázatkezelése és kockázatcsökkentése komplex menedzsment eszköztárat és döntéstámogató rendszert követel, ehez nyújt segítséget a MOKKA kutatás-fejlesztési projekt és adatbázis.
a természettudományos kutatások eredményén alapuló alkalmazott kutatás és fejlesztés, új technológiák, eljárások és ezek kombinációinak létrehozása, az alternatívák kipróbálása és értékelése és a problémától és a gazdasági megfontolásoktól függő lehető legjobb technológia kiválasztása. A mérnöki tudományok integrálják a hagyományos mérnökséget a tudománnyal. Alapjai a matematika, fizika, kémia, hagyományos területei a gépész, -villamos, építő és vegyészmérnöki tudományok, melyek újabb teületekkel bővültek, így a biomérnöki és környezetmérnöki tudományterületekkel, melyek integrálják a modern biotechnológiákat és nanotechnológiákat.