Lexikon
a korai figyelmeztető rendszerek a szennyezőanyag káros hatásának vagy más káros hatások minél korábbi felismerését, az ehhez szükséges jelzőrendszert, mérhető végpontokat, korai figyelmeztető indikátorokat jelent.
Az erdők pusztulását okozó káros hatásokra már a korai szakaszban következtethetünk a klorofilltartalom csökkenéséből (távérzékeléssel mérve), amikor vizuálisan vagy morfológiai vizsgálatokkal még nem érzékelhető a káros hatás eredménye. Egy ökoszisztéma legérzékenyebb tagjainak monitorozásával már a kezdet-kezdetén figyelmeztető jelet kaphatunk az ökoszisztéma veszélyeztetettségére. A fémszennyzettség már az első pilanattól genetikai és biokémiai változásokat indukál a környezetben élő mikroorganizmusokban (rezisztencia gének elszaporodása, fémek hatástalanításában szerepet játszó fehérjék termelődése, stb., amikor még semmi más jele nincs a toxicitásnak.
A környezetben élő növények, állatok és mikroorganizmusok szervezete adaptálódik és védekezik; ennek millió genetikai és anyagcsere-következménye van: specifikus metabolitok termelődhetnek, melyek kimutatása egyszerű kémiai-analitikai vizsgálatokkal a szennyezettség megjelenését követően szinte azonnal kimutathatóak.