Lexikon
a weboldalak tartalmát, megjelenését dinamikussá tévő, Microsoft által kifejlesztett IT eszköz. Segítségével például egy web szerver programot tud telepíteni egy Windows operációs redszert használó gépre és képes több fájl együttes letöltésére. Az ActiveX platformfüggősége (Windows) miatt nem lett igazán népszerű.
asszimmetrikus DSL (angolul Asymmetric DSL), egy gyors adatátviteli megoldás telefonvonalon keresztül. Állandó internetkapcsolatot biztosít úgy, hogy közben bármikor lehet telefonálni. Az "aszimmetrikus" változat az internetről gyorsan fogadja az adatokat, míg a felhasználó által küldött információt viszonylag lassabban továbbítja.
az alaplap a számítógép legfontosabb része, a gép lelke. Az alaplapot a számítógép házába kell szerelni. Az alaplapba kell illeszteni a processzort, a közvetlen elérésű memóriát, a RAM-ot, valamint a kártyákat (melyek a hang- videó-, telefon vagy egyéb kapcsolatot biztosítják). Az alaplap tartalmazza a kimenetet többek között a billentyűzethez,a lemezekhez, az egérhez, a nyomtatóhoz, a külső modemhez és a szkennerhez. Az alaplap feladata, hogy az ezen eszközök közötti kapcsolatot biztosítsa. Alaplap vásárlásakor a legfontosabb információt a processzor és a chipset szolgáltatja. A chipset tulajdonképpen néhány IC (integrált áramkör), ami az alaplap működésében kulcsfontosságú. A nagy elektronikai gyártók készletben kínálják ezen alaplapi vezérlőáramköreiket, melyek a legtöbb esetben az alaplapra vannak építve.
A következő lényeges információ, a gyártó. Hiszen a gyári paraméterek teljesülése mellet nagyon fontos a megbízhatóság, a stabilitás, és ezen szempontok teljesülését csak a bevált márkák garantálhatják. Az alaplapi buszrendszer a processzor és a kártyák közötti kommunikációt szolgálja. A leggyakoribb a PCI buszrendszer. A később kifejlesztett AGP busz a grafikus sebesség további növelését szolgálja, ezért a monitorhoz történő csatlakozást biztosítja (4x-es vagy 8x-os gyorsítással). Ahány processzor, annyiféle feszültséggel üzemel. Kulcsfontosságú, hogy a megfelelő feszültségszintet állítsuk elő a processzornak. Az alaplap kézikönyvében erről részletes leírást találunk. Az alaplapon van egy akkumlátor, ami a CMOS-hoz és a belső órához biztosítja a feszültséget. A CMOS tartalmazza a számítógép alapbeállításait, mint pl. winchester, floppyk típusa. Nem minden alaplap képes minden processzort lekezelni. Bizonyos alaplapok csak bizonyos frekvenciájú órajelet képesek maximálisan előállítani, mely nem éri el a processzor lehetőségeit. Ha külön vásárolunk alaplapot és processzort, forduljunk szakemberhez!
Forrás: http://www.amega.hu/index.php?page=lexicon&id=73
olyan Java nyelven megírt program, amelyet HTML oldalba (honlap) ágyaznak be. Végrehajtásukat a Java nyelvet értő, vagyis appleteket futtatni képes böngészőprogramok végzik. Az appletek képesek hangállományok lejátszására, a saját kódjuk címének lekérdezésére a hálózaton, a böngészők állapotsorába üzenet írására.
az átjáró (gateway) olyan IT eszköz, amely két különböző jellegű hálózat között továbbítja az információt – általában a helyi hálózat és az Internet között.
az angol web log, azaz webes napló kifejezésből rövidült le, weblog majd egyszerűen csak blog kifejezésre.
Az eredeti „weblog” kifejezés a „web” és „log” (napló) szavak összetételéből keletkezett, ebből rövidült a mára bevetté vált blog avagy "binarylog" alak. Olyan periodikusan újabb bejegyzésekkel bővülő weboldalt jelent, amelyet rendszeresen frissítenek, bővítenek, és általáéban a bejegyzések fordított időrendi sorrendben (tehát a legfrissebb legfelül) jelennek meg.
Magánszemélyek, cégek, szervezetek kommunikálnak blog segítségével. A blogok többsége nyilvános weblapként működik bármely internethasználó által elérhető módon.
A blogokhoz kapcsolható hozzászólási funkció is, amely lehetővé teszi, hogy a bejegyzésekhez a látogatók hozzászóljanak, válaszoljanak, vitatakozzanak.
A http://blog.lap.hu/ oldalon összegyűjtött blogokat találhatunk.
a bluetooth egy távközlési ipari szabvány és protokoll vezeték nélküli adatátvitelre. A vezeték nélküli technológia tulajdonképpen rövid hatótávolságú rádiótechnológia, mely lehetővé teszi, hogy kábelek használata nélkül vigyünk át rövid hatótávolságú jeleket telefonok, számítógépek és egyéb készülékek között. A Bluetooth leegyszerűsíti a különböző berendezések közötti kommunikációt és szinkronizációt. A technológiával kiváltható az otthonokban és irodákban a berendezések – telefonok, nyomtatók, digitális személyi asszisztensek, asztali és hordozható számítógépek, faxkészülékek, billentyűzetek és joystickek – összekapcsolására használt kábeltömeg. Ugyanakkor ennél jóval többet jelent: univerzális hidat alkot a jelenlegi adatátviteli hálózatok felé, periférikus interfészt biztosít és módszert, amellyel a helyhez kötött hálózati infrastruktúrán kívül kisebb ad hoc magáncélú készülékcsoportokat alkothatunk.
a böngésző egy olyan szoftver, amellyel a internet hálózaton (www) kalandozhatunk, böngészhetünk, válogathatunk az infromációban. Legismertebbek a Microsoft Internet Explorer, a Firefox, Opera, Mozilla, Safari, Chrome, Netscape. A böngésző a kiszolgálókkal teremt kapcsolatot és azoktól kliensként információt szerez be.
az Intel által gyártott, csökkentett méretű gyorsítótárral rendelkező Pentium processzorainak márkaneve. Az olcsó árfekvésű számítógépekbe szerelik, mert a Celeron processzorok olcsóbbak az azonos ütemfrekvencián működő Pentium lapkáknál, azonban csökkentett méretű gyorsítótáruk miatt teljesítményük is kisebb.
tartalomkezelő rendszer (angolul: CMS=Content Management System), egy szoftver, melynek segítségével dokumentumokat és más tartalmakat szervezhetünk és kezelhetünk. Dokumentációk átfogó tárolását is ilyen rendszerekkel végzik el. Weboldalakkal kapcsolatban arra utal, hogy az oldal tartalmának (szövegek, táblázatok, képek, linkek, stb.) módosítását mélyebb informatikai ismeretek nélkül is el lehet végezni.
más programokat, szervereket feltörni, más gépébe bejutni, jelszavakat ellopni képes, azokat saját hasznára fordítva, másokat megkárosító, számítógépes bűnöző. A magyar szóhasználatban: krekker.
nagy sávszélességet megvalósító modern memóriatípus, alkalmazásával duplázódik az adatátviteli arány, a memóriabusz frekvenciájának növekedése nélkül, így egyetlen óraciklus alatt az adatbusz szélessége kétszeresének megfelelő adatmennyiség olvasható ki belőle
64 bit egyszerre történő átvitele esetén a DDR SDRAM ad egy átvitel arányt (memória busz / óra arány) × 2 (kettős arány) × 64 ( az átvitt bitek száma) / 8 (a bitek száma). Például, ha egy busz frekvenciája 100 MHz, a DDR-SDRAM ad egy felső határt az átvitel arányra: 1600MB/s .
Ahogy a DDR-t helyettesítette az újabb DDR2, a régebbi változatra néha a DDR1 jelölés utal. A DDR és a DDR2 nem kompatibilis egymással.
Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/DDR_SDRAM
a hagyományos DDR memóriák következő generációja. Jellemzői a lényegesen nagyobb sebesség, nagyobb sávszélesség, alacsonyabb teljesítmény-felvétel és javított hőleadás. A DDR2 memóriákat az Intel legújabb chipkészletei (915G és 925X) támogatják.
Digital MockUp
A Drupal PHP-ben írt nyílt forráskódú tartalomkezelő rendszer és fejlesztői keretrendszer, melyet Dries Buytaert fejlesztett ki. Manapság számos nagy látogatottságú oldalon használják, ilyen például a Spread Firefox, KernelTrap. Különösen népszerű az internetes közösségi oldalak létrehozásánál.
A Drupal szó a holland „druppel” szó angol fordítása, ami azt jelenti, hogy csepp. A név a drop.org weboldalról származik, aminek a kódja volt a Drupal alapja. Dries tulajdonképpen "dorp"-nak (falunak) akarta nevezni az oldalt, de elgépelte a szót és végül úgy gondolta, hogy ez jobban hangzik. A projekt 2000-ben kezdődött.
A Drupal kategóriakezelő rendszere (taxonomy) rendkívül testre szabható, bármilyen tartalom osztályba sorolható, amit az oldal adminisztrátora hoz létre. Ez egy olyan funkció, amely megkülönbözteti a többi hasonló rendszertől. A beállítás után a taxonomy modul automatikusan osztályozza az új tartalmat. Az árnyoldala ennek az előnynek az, hogy a konfigurálás már összetettebb. Több esetben sok időt vesz igénybe a jól kiépített konfigurálás.
Könnyű integráció valósítható meg a Drupal magja és a modulok között, melyek segítségével új funkciókkal lehet bővíteni az alaprendszert. A Drupal magja védelmet nyújt számos biztonsági problémára, mint például az SQL támadások.
A KÖRINFO tudásbázis a Drupal platformot alkalmazza adatainak kezelésére.
veszélyes és agresszív számítógépvírus, amely gyakran nem azért hatol be a gépekbe, hogy ott közvetlenül kárt okozzon, hanem onnan indít támadássorozatot, például megbénítja valamelyik intézmény komputereit. Sajátos hibrid az a kártevő, amely féregként és vírusként egyaránt tud terjedni.
számítástechnikai eszközrendszer, melynek segítségével térképi adatok tárolhatóak, kezelhetőek és jeleníthetőek meg, elhelyezkedésüknek megfelelően. A GIS technológiák a mindennapi használatban is elterjedtek (GPS), ugyanakkor a tudományos, fejlesztési és menedzsment eszköztár fontos részét képezik.
Különösen fontos szerepet töltenek be a környezeti hatások és trendek tanulmányozásában, a környezetmenedzsmentben és tervezésben. A természeti katasztrófák előrejelzésében, nagykiterjedésű területeket érintő változások követésében (sivatagosodás, erdők pusztulása, stb.), természetvédelmi területek pl. lápok feltérképezésében, diffúz szennyezettség menedzsmentjében (bányászati vagy mezőgazdasági eredetű diffúz szennyezettség).
Az adatkezelés lényege, hogy a térképeket digitalizálják, az térképre helyezendő információt is digitális formában adják meg és a kettőt "összeolvasztják". Több adatsor térképre helyezésével és más ismert összefüggések felhasználásával terjedési modelleket, előrejelzéseket, kockázattérképeket lehet készíteni, akár teljes vízgyűjtőterületekről vagy kontinensekről.
Például egy vízgyűjtő területen diffúzan lerakott, toxikus fémeket taralmazó bányászati hulladék esetében a topográfiai térkép, az eső-térkép és hulladéklerakatok helye és fémtartalma alapján a GIS eszközrendszer segítségével készíthetünk egy kockázattérképet, melynek alapján azonosíthatjuk a legveszélyesebb részterületeket (nagy esőmennyiség, meredek terep, nagy fémtartalmú lerakat, felszíni víz közelsége). A GIS-alapú terjedési modell vízgyűjtőszinten modellezi a terjedést (a víz útját, a szennyezőanyagét, az erodeált anyagét), ezért segítségével előre jelezhető a szennyezettség, és az is, hogy a legkockázatosabb szennyezőforrások eltávolítása milyen eredménnyel jár.
a hardver (angolul: hardware) a számítógép-alkalmazásoknál használt fizikai eszköz. A megkülönböztetés a készülék (hardver) és az azt működtető program (szoftver) között többek között azért is szükséges, mert a számítógépek világában ezekért különböző cégek felelősek.
olyan személyi számítógép jelölésére szolgál, amelyet televízióhoz vagy nagy méretű monitorhoz csatlakoztatnak (angolul: HTPC=Home Theatre PC). Gyakran használják ezeket a gépeket fényképek, zene, videók lejátszására, televíziózásra, valamint digitális videórögzítésre. Emiatt média központként (media center) vagy médiakiszolgálóként (media server) is említik.
2009. december 10-től lehetővé vált az ékezetes.eu és ékezetes.hu domainnevek regisztrációja (angolul: IDN=Internationalised Domain Names). Az ékezetet tartalmazó domain neveket nevezik az európai központban nemzetköziesített domain neveknek. Ilyen a www.KÖRINFO.hu domain név is, amit egyelőre sajnos nem minden böngésző képes értelmezni.
informatika, angolul IT = Information Technology, angolból tükörfordítással, információ technológia. Ma már önálló tudományág, amely az adatok rögzítésével, kezelésével, rendszerezésével, továbbításával foglalkozik. Ezt a tevékenységét főként számítógépeken végzi az alábbo módokon:
1. elméleti úton azáltal, hogy módszereket, modelleket, formalizmusokat dolgoz ki a számítógépek készítéséhez és működtetéséhez;
2. mérnöki tevékenységgel úgy, hogy számítógépeket készít, illetve azokhoz elektronikai eszközöket alkot (hardver);
3. rendszertervezéssel és -készítéssel azáltal, hogy a számítógépek működtető eszközeit hozza létre, illetve azokat működteti (szoftver);
4. alkalmazza a számítógépet azáltal, hogy különböző feladatok elvégzése alkalmassá teszi, például: orvosi alkalmazások, kereskedelmi rendszerek, CAD, nyilvántartások stb.
Az informatika az információtudomány, a matematika és az elektronika elegye. Az informatikus az, aki e fenti területek valamelyikében szerzett képesítésével számítógépeket, vagy számítógépeken alkot, fejleszt, kutat, vagy azok eredményeit használja. Ma még sokan vannak akik más területen szerzett képesítéssel végzik ezt a tevékenységet (úttörők).
Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/IT
a számítógépes hálózatok szövegkörnyezetében a Java egy programozási nyelvet jelent. A nyelvet a Sun Microsystems cég fejlesztette ki. Úgynevezett objektumorientált programozási nyelvről van szó, amelyet kifejezetten hálózati alkalmazások írására dolgoztak ki. A Java nyelvet értő böngészők használatával a hipertextbe ágyazott mutatókat követve nem csak adatokat, hanem futni képes alkalmazásokat is le lehet tölteni a kiszolgáló gépekről. Ez előnyös, mert így a programok a saját gépen – és nem a kiszolgálón – futnak, ezért azt nem terhelik le. A letöltött honlapok hangokat adnak, rajzolnak a képernyőre: a dokumentum egy csapásra életre kel. Másik fontos szempont, hogy a Java nyelvet értő böngészőkben a kiszolgálóról letöltött dokumentumok kibővíthetik a kliens gépen fellelhető kommunikációs protokollok halmazát. A nyelvet nem értő böngészők ugyanis előre beépített, fix protokoll készlettel rendelkeznek. Ha egy honlap olyan adatot tartalmaz, aminek megjelenítésére, értelmezésére egyik beépített protokoll sem képes, akkor azzal az adattömeggel esetleg csak nagyon nehezen lehet értelmes dolgot kezdeni. A Java nyelven megírható programokat kétfajta elnevezés szerint csoportosíthatjuk. Az egyik az alkalmazások, azaz az önálló Java programok csoportja. A másik csoportot az appletek (programocskák) képezik, amelyeknek fő tulajdonságuk, hogy honlapokba, azaz HTML oldalakba lehet őket beszerkeszteni (HTML oldalakba beírhatóak). Az önálló programok végrehajtását a Java értelmezők, az appletek végrehajtását pedig az appleteket futtatni képes böngészőprogramok (például Netscape Navigator) intézik. Amennyiben egy HTML nyelven megírt honlapba appletet szeretnénk helyezni, akkor a JavaScript nyelvet alkamazzuk.
kémprogramnak (angolul: spyware) nevezzük az olyan, főleg az interneten terjedő számítógépes programok összességét, amelyek célja, hogy törvénytelen úton megszerezzék a megfertőzött számítógép felhasználójának személyes adatait.
Feltelepülése általában észrevétlenül történik, a felhasználó figyelmetlenségének és a számítógép böngészőprogramja biztonsági hiányosságainak kiaknázásával. Léteznek azonban magukat álcázó – trójaiakra hasonló – programok is, amiket a felhasználó közreműködésével települnek egy rosszindulatú honlapon. A megszerzett információkat általában bűncselekmények (hitelkártya számok, online szolgáltatások jelszavai) elkövetésére vagy enyhébb esetben böngészési szokásaink, érdeklődésünk, ízlésünk megfigyelésére használják fel.
A kémprogramokat a számítógépes kártevők (angolul malware) kategóriájába sorolhatjuk. Az ellenük való védekezés az összetett víruskereső programok, intelligens tűzfalprogramok, illetve spyware-ek ellen kifejlesztett specifikus programok segítségével történik. A megelőzésben nem elhanyagolható a felhasználó ébersége sem.
Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%A9mprogram
a hipermédiás dokumentumban szereplő linkek más dokumentumokkal teremtenek kapcsolatot. Linkek találhatók a World Wide Web honlapjain is; ezeket a különféle böngészőprogramok általában aláhúzással, kiemeléssel jelölik.
adatok, szövegek, képek, filmek vizuális megjelenítését szolgáló készülék, a számítógépek legfontosabb kimenete. Míg a TV-nél a vevő-berendezést és a monitort (katódsugaras képernyőt) ugyanazon készülékbe integrálják, a hagyományos személyi számítógépnél a monitor gyakran egy különálló tartozék. Legfontosabb alkatrésze a kijelző (display), mely vagy egy hagyományos katódsugaras képcső vagy egy sík folyékonykristály, LCD. Utóbbi laptopoknál különösen felhasználóbarát módon építhető össze a központi számítógéppel.
TV-készülékek képcsöveivel összehasonlítva, számítógép-monitorok kijelzői általában nagyobb felbontásúak mint a TV képernyők (ez nem tévesztendő össze a képcsövek méretével!).
az ISO részlege, amely a digitális multimédia szabványokat felügyeli (angolul: MPEG=Moving Picture Experts Group). Az MPEG-1-től 4 szabványok tömörítő eljárásokat tartalmaznak mozgó (30 képkocka/s) videó képek és hangok tárolására. Minimális tömörítési arány: 50:1. Jelenleg az alábbi MPEG-szabványok léteznek:
MPEG-1: 1992. novemberében elfogadott szabvány a mozgóképek és hangállományok tárolására
MPEG-2: a digitális televíziózás 1994. novemberében elfogadott szabványa
MPEG-4: multimédiás alkalmazások szabványa, 1998. októberében az első változatot fogadták el, 1999. decemberében a második változatát fogadták el.
MPEG-7: multimédiás állományok kereséséhez, szűréséhez és menedzseléséhez létrehozott szabvány
MPEG-21: a multimédia-keretrendszer
PageRank az informatikában egy olyan algoritmus, amely hiperlinkekkel összekötött dokumentumokhoz számokat rendel azoknak a hiperlink-hálózatban betöltött szerepe alapján. Ezt a számot szintén PageRanknek nevezik. A Google a keresés találatainak megjelenítésekor a 2001. szeptemberében szabadalmaztatott PageRank mutató (az oldal általunk becsült jelentősége) és kifinomult szövegegyeztetési módszerek segítségével határozza meg azokat az oldalakat, amelyek a keresés szempontjából lényegesek. A Google a PageRank meghatározásánál az oldalra leadott szavazatok számát figyeli, vagyis azt, hogy hányszor nyitják meg. Ha egy oldal egy linkje egy bizonyos oldalra mutat, akkor ez egy szavazatot jelenti. A fontos, népszertű oldalak szavazatai nagyobb súllyal számítanak, ezáltal a szavazatot kapó oldal is előre kerül a rangsorban. Egy adott weboldal PageRankje havonta változik, mert ennyi időnként a Google újraindexálja az internetes site-okat.
személyi számítógép, angolul: Personal Computer.
személyes digitális asszisztens (angolul: PDA=Personal Digital Assistant) vagyis egy zsebszámítógép, cím- és telefonkönyvvel, naptárral, PC-re vagy a PC-ről tölthető formában. Bár más irányból és célból kezdődött a fejlesztése, ma már szinte azonos egy kisebb laptoppal, alkalmas programok futtatására, dokumentumok olvasására, internet és email elérésre is. USB kábellel vagy infraporttal összeköthető a számítógéppel.
számítógépes szkriptnyelv, (angolul PHP=Hypertext Preprocessor) nyílt forráskódú, legfőbb felhasználási területe a dinamikus weboldalak készítése. Emiatt a PHP-t jórészt szerver-oldalon használják, bár létezik parancssori interfésze is, illetve önálló, grafikus felületű alkalmazások is létrehozhatóak vele.
A nyelvet eredetileg Rasmus Lerdorf alkotta meg 1994-ben, de a ma létező egyetlen (és hivatalos specifikáció híján de facto szabvánnyá vált) PHP implementációt már a PHP Group tartja karban és fejleszti. A PHP a saját licence alatt kerül kiadásra, és a Free Software Foundation szabad szoftverként tartja számon.
A PHP a legtöbb webszerverre, operációs rendszerre és platformra ingyenesen telepíthető. Manapság több mint 20 millió weboldal és egymillió szerver futtat PHP-t, bár a nyelvet használó oldalak száma 2005. augusztusától kezdve folyamatosan csökken. A PHP emellett az Apache webszerver egyik legnépszerűbb beépülő modulja.
A PHP legfrissebb változata az 5.3.2 verziószámú, amely 2010. március 4-én jelent meg.
Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/PHP
magyarul kapu egyértelmű azonosítóval ellátott kommunikációs csatorna, amelyen keresztül a PC adatcsomagokat küld és fogad. Például az Interent Explorer a 80-as portot használja, az FTP-szerverek legtöbbször a 21-eset. Összesen 65535 port létezik, így minden alkalmazás a neki címzett adatcsomagot kapja meg.
A processzorok méretükhöz képest nagy hőt termelnek, így megbízható működésükhöz komoly hűtésre van szükség, melyeket megfelelő ventillátorokkal biztosítanak.
proxy szerver, proxy kiszolgáló, egy speciális tűzfal-típus, amely a közvetlen kommunikációt a külső és a védett hálózat között nem teszi lehetővé. E helyett a belső hálózatról érkező kéréseket feldolgozza, majd azokkal azonos értelmű kérést küld a külső szerver felé, az azokra érkező válaszokat pedig ismét a belső hálózat felé továbbítja. A proxy szerverek igen biztonságosak és általában egyszerűen konfigurálhatóak, azonban kizárólag olyan jellegű kommunikációra alkalmasak, amelynek értelmezésére képesek. A proxy szerverek sok esetben tartalmi gyorsítótárat is magukban foglalnak, így bizonyos esetekben jelentős mértékben csökkenthetik a kifelé irányuló forgalmat.
tetszőleges hozzáférésű memória angolul: RAM=Random Access Memory), egy félvezető kivitelezésű tárolóeszköz (lapka), mely cellánként bitnyi információ tárolására képes: írható, törölhető, újraírható. Sokkal gyorsabb mint a mechanikus tárolók, de ellentétben ezekkel, alapkivitelben csak bekapcsolva és rendszeresen frissítve képes információt tárolni. A legkorszerűbbek a DDR2 és a DDR RAM-ok, de még sok ma működő gépbe az ún. SDRAM-ra van szükség. Tipikus memóriaméretük: 128, 256, 512 vagy 1024 MB.
magyarul tetszőleges hozzáférésű memória, közvetlen hozzáférésű memória, vagy gyakran véletlen hozzáférésű memória (angolul Random Access Memory), bár ezutóbbi helytelenül terjedt el, hiszen nem véletlen,hanem pontos cím szerinti elérésről van szó. Írható és olvasható adattároló eszköz. A RAM tárolja a CPU által végrehajtandó programokat és a feldolgozásra váró adatokat. Az adatok csak addig maradnak meg benne, amíg a számítógép feszültség alatt van: kikapcsoláskor a benne tárolt adatok elvesznek.
A számítógép memóriája a processzor mellett alapvető fontosságú alkatrész. A RAM főbb feladata az ideiglenes adatok tárolása: például a programok utasításai, adatok, a CPU munkájának eredményeinek a tárolása. A régi, mechanikus elemeket is tartalmazó memóriaegységek (mágnesdob-tár, ferritgyűrűs memória mára teljes mértékben felváltották a félvezető RAM-ok. Mivel a RAM jóval lassabb, mint a processzor, ezért a processzorban saját, gyors memória is van, ez a cache.
A RAM egy bájtnyi információt tároló részét memóriarekesznek nevezzük. A memóriarekeszek sorszámát címnek nevezzük, a CPU ennek alapján találja meg a keresett információt a RAM-ban. A memóriákban lévő cellák (memóriarekeszek) a négyzetrács pontjaiként helyezkednek el, így az adatok lekéréséhez tudni kell a sorok és az oszlopok számát. Az alapot képező NYÁK-lapon több memóriachip is található (lásd a képet), és ezekben a chipekben vannak a számítógép által értelmezhető 0 és 1 töltési értéket tároló apró cellák (1 cella egyenlő 1 bittel, 8 cella egyenlő 1 bájttal). A CPU a memóriavezérlőegységre bízza a RAM kezelését. A memóriából való kiolvasáshoz a vezérlő először kiválasztja a megfelelő sort, amihez a megfelelő sorcímet elhelyezi a címvezetéken, és bekapcsolja a RAS (Row Address Strobe) jelet. Ezután várni kell, majd a címvezetékre kerül az oszlopjel, és a CAS (Column Address Strobe) jel. Ekkor újra várakozni kell, és ezután megérkezik az adat.
A memóriák sebességének növelése érdekében gyakran két kisebb memóriamodult kötnek a gépbe: így növekszik a sávszélesség, ezáltal a sebesség is. Ez az úgy nevezett dual channel, azaz kétcsatornás mód. Ma már minden memóriavezérlő képes erre a módra.
A CPU és a RAM közötti összeköttetést buszrendszer biztosítja. A régi RAM-ok aszinkronok voltak: nem volt órajelük, sebességüket csak az elérési idő jellemezte, mértékegysége ns, azaz nanoszekundum. Tokozás alatt a memóriák külső burkát, érintkezőinek kialakítását értjük.RAM–tokozási fajták: SIMM; DIMM; SO DIMM. A CPU az északi hidat használja a RAM-mal való összes kommunikációra.
Manapság kétfajta szabvány verseng egymással, A DDR (Double DataRate) és a DDR2. A DDR kisebb késleltetési időkkel, de alacsonyabb órajellel dolgozik, a DDR2 pedig magas órajellel, de nagyobb késleltetési idővel. A DDR már letűnőben van, a számítógépek java része DDR2-t használ, a DDR3 még nem túlzottan elterjedt.
Két főbb típusuklétezik:
1. Statikus RAM, SRAM (ang. Static Random Access Memory). Minden memóriacellát egy kétállapotú tároló alkot, amelyet több tranzisztor alkot, ezért bonyolultabb, és drágább kivitelű. Előnye viszont hogy fogyasztása rendkívül kicsi és nagyobb a sebessége mint a dinamikus RAM-nak, ezért főleg gyorsítótárakban (Cache) alkalmazzák.
2. Dinamikus RAM, DRAM (ang. Dynamic Random Access Memory). Egy memória cellát egy kondenzátor, és egy tranzisztor épít fel. Az információt addig tárolja, amíg a kondenzátor ki nem sül. Az információ elvesztését kiküszöböli a memória frissítése. Előnye az olcsósága, kis mérete, hátránya a frissítés szükségessége, valamint kisebb sebessége.
Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%A9letlen_el%C3%A9r%C3%A9s%C5%B1_mem%C3%B3ria
az RPC (angolul: RPC=Remote Procedure Call) segítségével egy számítógépes program egy másik számítógépen (másik címtérben) képes futni anélkül, hogy a távoli kommunikációt a programozónak külön el kéne készítenie. Ez azt eredményezi, hogy a programozó egyformán tudja kezelni a helyi és a távoli kódokat.
ingyenes kémprogram kereső, amivel a legtöbb bosszantó kémprogram, reklámprogram, adware eltávolítható. Naponta többször frissül, könnyen kezelhető, képes állandó védelemre is, így a számítógépre letöltődő kártékony program nem módosíthatja az ügyfél Windows-os állományát, vagy a böngésző (Internet Explorer) indításakor a kezdőoldalként megjelenő oldalt.
számítástechnikai eszközrendszer, melynek segítségével térképi adatok tárolhatóak, kezelhetőek és jeleníthetőek meg, elhelyezkedésüknek megfelelően.
Lásd GIS, térinformatikai rendszer.
egy szoftver, mely rejtve marad és információt, pl. jelszavakat, hitelkártyaszámot, lop. Egy jól megírt trójai azonban ennél sokkal többre is képes: a támadó akár teljesen átveheti a "becsapott" gép irányítását. A trójai faló többnyire e-mailben érkezik, a trükköt gyakran nehéz felismerni. Ezért is fontos a víruskeresőrendszerek rendszeres frissítése.
a tűzfal (firewall) egy alkalmazás, amely a hálózati adapteren zajló (kimenő és bejövő) forgalmat ellenőrzi és elemzi. Segítségével a felhasználó szabályozza, mely programok küldhetnek és fogadhatnak adatot, valamint azt is, hogy kintről mely utasítások legyenek megengedettek és melyek nem.
univerzális soros busz (angolul: USB=Universal Serial Bus), csatlakozóhely a számítógépekben. Az USB 2.0 jelzésű eszközök adatforgalma elérheti a 60 megabájt/mp-et is.
a hálózatok között nagy sebességű átjárást biztosít. Gyakran ezt a kifejezést használják a gateway helyett is, pedig a két dolog nem ugyanaz. A router tud gatewayként funkcionálni, de fordítva ez nem igaz.
Video Graphics Array (640 x 480)
távoli hálózat (angolul: WAN=Wide Area Network), amelyben a kapcsolódó számítógépek egymástól nagy távolságra vannak. A legnagyobb ilyen hálózat maga az Internet.
"azt kapod, amit látsz" (angolul: WYSIWYG=What You See Is What You Get) – a számítógépek használata során mára általánosan elterjedt szerkesztési alapelv, amely szerint bármilyen típusú dokumentum monitoron látható formátuma megegyezik azzal a formátummal, amelyen felhasználásra (nyomtatás, böngészőbe töltés stb.) kerül.